Kiralamak mı yoksa satın almak mı avantajlı?

 

Türkiye’de hırsızlık alarm sistemleri iki farklı yolla tüketicinin hizmetine sunulmaktadır:
1) Kiralama
2) Satın alma

1) Kiralama: Belirlenen alarm sistemi aylık belirli bir fiyat karşılığında, kullanıldığı sürece bu parayı ödemek üzere ilgili binaya monte edilmektedir. Her binada girilebilecek yer sayısı farklı olduğundan kullanılacak dedektör (algılayıcı) sayısı da değişmektedir. Kiralama yönteminde dedektör sayısı ödenecek olan kira miktarını değiştirmektedir. Aylık kiralama bedeli içerisinde güvenlik merkezi aboneliği de verilmektedir. Güvenlik merkezi alarm sistemini 24 saat boyunca takip eder ve herhangi bir alarm durumunda kullanıcısına ve kullanıcısının onayıyla güvenlik birimlerine haber verir. Alarm sisteminin arızaları da güvenlik merkezi tarafından görülebilmektedir.

Örnek vermek gerekirse: 1 dedektörlü bir alarm sistemi ve 1 aylık güvenlik merkezi aboneliği ayda 30 USD+KDV fiyatla sağlanmaktadır. Buraya ilave edilecek her dedektör kiralama bedelini artırmaktadır.

2) Satın Alma: Belirlenen alarm sistemi belirli bir fiyat karşılığında bir kez bu parayı ödemek üzere ilgili binaya monte edilmektedir.
Her binada girilebilecek yer sayısı farklı olduğundan kullanılacak dedektör (algılayıcı) sayısı da değişmektedir. Satın alma yönteminde de dedektör sayısı ödenecek olan satın alma bedelini değiştirmektedir. Bu sistemde güvenlik merkezi aboneliği kişinin tercihine bırakılmaktadır. Eğer isterse fiyata ilave edilmekte, istemezse alarm sistemi herhangi bir olayda kişinin kendi telefonlarını aramak üzere ayarlanmaktadır.

Örnek vermek gerekirse: 1 dedektörlü bir alarm sistemi ve 1 yıllık güvenlik merkezi aboneliği 379 USD+ KDV fiyatla sağlanmaktadır. Bu ücret bir satın alma bedeli olduğundan bir kereye mahsus olarak ödenmektedir. Buraya ilave edilecek her dedektör satın alma bedelini artırmaktadır. Güvenlik merkezi aboneliği ise her yıl kişinin isteğine göre yenilenmekte veya iptal edilmektedir.

Her iki yöntemde de kullanılan alarm sistemleri aynı fonksiyonlara sahip cihazlardır. Ancak 1 yıllık kiralama bedeli 1 yıllık satın alma bedeliyle neredeyse eşdeğerdir. Dolayısıyla bu tür sistemleri uzun süreli kullanmayı düşünüyorsanız satın almak kiralamaktan daha avantajlıdır. Ancak 1 yıl ve altında kullanmayı düşünüyorsanız kiralamak daha avantajlıdır. Bir diğer konu da kiralama firmaları finansal maliyetlerini düşürebilmek için daha az fonksiyona sahip ürünler kullanmaktadır. Satın alma yönteminde istediğiniz ürünü seçebilme özgürlüğünüz vardır. Ayrıca kiralama firmalarında kısıtlı türde algılayıcı ekipmanlar kullanılırken ürünün bütün fonksiyonlarını sağlayan firmalar her türlü algılayıcı ekipmanı kullanmakta ve tüketiciye geniş bir yelpaze sunmaktadırlar.